Sot nata finale e FEST 61, lista me këngët dhe kodet e votimit për secilin nga pjesëmarrësit
  • e enjte, 22 dhjetor 2022

Sot nata finale e FEST 61, lista me këngët dhe kodet e votimit për secilin nga pjesëmarrësit

Një mbrëmje e paharrueshme ishte ajo e natës së tretë e Festivalit të Këngës në Radio Televizionin Shqiptar, e cila ngjiti në skenë këngëtarë të mirënjohur të muzikës si: Luan Zhegu, Aleksandër Gjoka, Eranda Libohova, Valentin Markvukaj, Josif Gjipali, Bojken Lako, Rosela Gjylbegu, Eneda Tarifa, Redon Makashi, Altin Goci, West Side Family, Soni Malaj, Flori Mumajesi, Gjergj Kaçinari, Capital T, Kamela Islamaj.

Por surprizat e Fest 61 nuk kanë mbaruar ende. Sot në mbrëmje është nata finale e Festivalit ku do të jepen 3 çmime të para: vendi i parë, vendi i dytë dhe vendi i tretë; 1 çmim për artistët e rinj dhe grupet alternative dhe 1 çmim për karrierë, që do të jepen nga juria profesioniste e përbërë nga Producenti Genc Salihu, këngëtarja Alma Bektashi, profesor Zhani Ciko, poetja Rita Petro dhe këngëtari Elton Deda.

Po ashtu, në natën e sotme do të zgjidhet dhe kënga fituese që do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizion. Por ndryshe nga çdo vit tjetër, këtë herë është publiku ai i cili me anë të SMS-ve do të përcaktojë se cili do të jetë këngëtari, këngëtarja apo grupi që do prekë skenën e Eurosong. Televotimi për këngën që do përfaqësojë dhe do krenojë Shqipërinë në Eurovizion është hapur mbrëmjen e djeshme.  Publiku nga Shqipëria mund të votojë për këngën e preferuar duke dërguar një mesazh me kodin e këngëtarit në numrin 56789, ndërsa nga Kosova në numrin 55789, dhe nga një numër mund të votohet deri në 3 herë.

Më poshtë lista me këngët dhe Kodet e votimit për secilin nga pjesëmarrësit

Enxhi Nasufi                                                             01

Erma Mici                                                                 02

Fabian Basha                                                           03

Fifi                                                                             05

Urban Band                                                             06

2 Farm                                                                      07

Rezarta Smaja                                                         09

Albina dhe familja Kelmendi                                 10

Sergio Hajdini                                                          11

Rovena Dilo                                                             13

Melodajna Mancaku                                               14

Gjergj Kaçinari                                                          17

Franc Koruni                                                             18

Petrit Çarkaxhiu                                                      19

Elsa Lila                                                                      20

Gent Hoxha                                                               21

Evi Reçi                                                                       22

Manjola Nallbani                                                       23

Alban dhe Lore                                                          25

Vanesa Sono                                                              26

/rtsh.al/