Festivali 35

Festivali 35 i Këngës në Radio

Festivali 35 i Këngës në Radio

Viti 1996

\n

Drejtor i Festivalit: Marin Karma

\n

Drejtor artistik: Zhani Ciko

\n

Regjisor: Osman Mula

\n

Skenografia: Bashkim Zahaj

\n

Redaktor letrat: Alqi Boshnjaku

\n

Dirigjent: Ferdinand Deda, Alqi Lepuri, Petrika Afezolli, Shpëtim Saraçi

\n

Orkestra Simfonike: Radio Televizioni Shqiptar

\n

Prezantues: Ardit Gjebrea, Valbona Çoba, Rudina Magjistari

\n

Festivali i 35-të i Këngës, si në vitin jubilar të tij solli një ngjarje të bukur të muzikës së lehtë shqiptare. Një festival i cili u mbajt mend gjatë prej fitores së këngëtares më të re, Elsa Lila, e cila preku skenën e këtij edicioni me këngën “Pyes Lotin”, kompozuar nga Valentin Veizi, me tekst nga Enrieta Sina… Kënga u pëlqye njëherazi nga kritika dhe publiku duke u kthyer në jehonë, emri dhe zëri i këngëtares. Në festival konkurruan 32 këngë nga artistë të ndryshëm. Dhe ky edicion u mbajt në katër netë, më 19, 20, 21 dhe 22 dhjetor të vitit 1996, në Pallatin e Kongreseve, Tiranë. Prezantimi iu besua tri emrave publik dhe shumë të afirmuar në media sikurse: Ardit Gjebrea, Valbona Çoba, Rudina Magjistari.

Fituesit e tjerë


Vaçe Zela
Festivali 1
Vaçe Zela
Festivali 2
Vaçe Zela
Festivali 3
Tonin Tërshana
Festivali 4
Vaçe Zela
Festivali 5
Vaçe Zela
Festivali 6
Vaçe Zela
Festivali 7
David Tukiçi
Festivali 8
Tonin Tërshana
Festivali 10